Versle kiekvienas pasirašytas dokumentas tampa ne tik susitarimu, bet ir apsaugos mechanizmu – arba jos trūkumu. Statybose ar paslaugų sektoriuje dažnai dirbama greitu tempu, su partneriais, subrangovais ar klientais, kurių poreikiai nuolat keičiasi. Tačiau vienas dalykas turėtų būti pastovus – aiškūs teisiniai santykiai. Advokatų profesinės bendrijos „NEWTON LAW“ advokatė Sandra Akelaitienė pabrėžia, kad, deja, bet vis dar dažnas verslininkas, ypač mažesnių įmonių segmente, pasikliauja internete rastomis ar iš kitų projektų „paveldėtomis“ šabloninėmis sutartimis. Visgi, tokios sutartys dažnai ne tik neapsaugo verslo interesų, bet ir gali sukurti papildomų teisinių bei finansinių rizikų.

1. Kuo skiriasi individualiai pritaikyta sutartis nuo rastos internete?

Internete galima rasti dešimtis šablonų – nuo tiekimo iki paslaugų sutarčių. Tačiau, advokatė paaiškina, kad surasti tinkamai parengtą šabloną, kuriame būtų įvertintos konkrečios verslininko veiklos rizikos, santykis tarp šalių, tinkamai paskirstyta atsakomybė, netesybos, intelektinė nuosavybė, BDAR ir konfidencialumo reikalavimai – neįmanoma. Kadangi dažna šabloninė sutartis šių dalykų paprastai nenumato. Ji gali būti per daug bendrinė, nepritaikyta konkrečiai veiklai ar atvejui, ir svarbiausia, neatspindėti, kas atsitinka, jei kažkas nevykdo savo įsipareigojimų.

Žinoma, tokiais atvejais taikomos bendrosios įstatymo nuostatos, reglamentuojančios tarp šalių susiklosčiusius santykius, tačiau neretai verslininkai nežino konkrečių teisės normų, dėl ko įsivaizdavimas, kaip turėtų būti sprendžiama viena ar kita problema – neatitinka realybės.

Tuo tarpu individualiai rengiama sutartis atsižvelgia į konkretaus projekto pobūdį, kliento ar partnerio stipriąsias pozicijas, verslo interesus, rizikas ir galimas ginčų situacijas. Advokatė S. Akelaitienė pažymi, kad gerai sutarčiai parengti būtinas teisininko ir kliento bendradarbiavimas: teisininkas gali pasiūlyti teisinius sprendimus, tačiau verslininkas geriausiai išmano savo veiklos specifiką ir žino, kur slypi nišinės praktinės rizikos.

2. Ką dažniausiai pamirštama įtraukti į sutartį ir ko gali nebūti šablone?

Advokatė S. Akelaitienė nurodo, kad iš praktikos kelios „klasikinės“ spragos, kurios dažnai pasitaiko šabloninėse arba nekokybiškai pritaikytose sutartyse, yra:

  • nepilnai aprašytas darbų (ar paslaugų) turinys. Tai ypač pavojinga statybose – vieno sakinio trūkumas gali reikšti papildomą darbą be papildomo atlygio;
  • nenumatytos pasekmės už vėlavimą. Ką reiškia, jei darbų rezultatą pateikti vėluojama savaitę? Ar klientas gali reikalauti nuolaidos, ar netesybų?
  • Aiškios atsakomybės ribos ir apsaugos klientui, kad rangovas/ paslaugų teikėjas vykdytų savo įsipareigojimus laiku ir tinkamai;
  • Paslaugų rezultato neapibrėžtumas. Ypač aktualu tokiose srityse kaip personalo paieška, rinkodara ar IT – kai paslaugos teikiamos, bet rezultatas ne visada gali būti garantuotas.
  • Nenustatytas terminų pratęsimas, sustabdymo ar nutraukimo mechanizmas;
  • Nesureguliuotas atsiskaitymo procesas ir tvarka – ypač svarbu ilgalaikėse ar etapinėse paslaugose.

3. Kokia kaina tenka už prastai sureguliuotus santykius?

Pasirašius individualiai neaptartą sutartį, kyla grėsmė ateityje patirti neigiamas pasekmes, kurios gali pasireikšti finansiniais nuostoliais ir reputacijos pažeidimais. Pavyzdžiui, subrangovas vėluoja atlikti darbus, ko pasėkoje rangovas praleidžia terminą pagrindinėje sutartyse sutartą su užsakovu. Užsakovas rangovui pritaiko baudą, tuo tarpu rangovo sutartyje su subrangovu – nenustačius termino ir jo neaptarus – gali būti prarasta galimybė reikalauti nuostolių atlyginimo iš subrangovo. Be to, advokatė primena, kad aiškiai neaptarus nuostolių atlyginimo ir šalims nesusitarus išspręsti ginčo taikiai – nukentėjusioji šalis gali savo teises apginti tik teisme, tuo tarpu teisminiai procesai neretai trunka ne vienerius metus, ko pasėkoje ginčo kaštai – tiek laiko, tiek kainos atžvilgiu gali būti neproporcingi.

Taigi, siekiant išvengti teisinio neapibrėžtumo ir bereikalingų ginčų dėl to, kaip elgtis konkrečiais atvejais, svarbu nepamiršti, kad daugeliui verslininkų nėra žinomos visos Lietuvos Respublikos civilinio kodekso nuostatos, reglamentuojančios jų veiklą. Todėl, tinkamai parengta ir individualiai aptarta sutartis šalims tampa ne tik formalumu, bet realia garantija ir apsaugos priemone.

Nors visiškai numatyti kiekvieną įmanomą situaciją praktiškai neįmanoma – esminių sutarties vykdymo principų įtvirtinimas ir gerai struktūruota sutartis šalims leidžia išvengti daugumos problemų dar prieš joms iškylant. Aiškus veiksmų planas, nustatytas iš anksto, dažnai leidžia spręsti ginčus be teismo įsikišimo – greitai, konstruktyviai ir su mažesnėmis sąnaudomis. 

Todėl advokatų profesinės bendrijos „NEWTON LAW“ advokatė Sandra Akelaitienė primena verslui, kuris iki šiol naudojasi šabloninėmis sutartimis, kad verta bent kartą atsakingai peržiūrėti, ar jos realiai veikia kaip apsaugos priemonė, ar tik sudaro iliuziją apie saugumą. Kartais užtenka kelių svarbių korekcijų, kad dokumentas taptų efektyvus. Kitu atveju – sutaupytas šimtas eurų gali lengvai virsti prarastu tūkstančiu, ar net brangiau kainuojančiu ginču, reputacijos pažeidimu ar prarasta verslo galimybe.

Šis teisininko komentaras laikytinas bendro pobūdžio konsultacija. Siekiant individualios teisinės konsultacijos konkrečiu atveju turėtumėte kreiptis į advokatų profesinę bendriją „NEWTON LAW“ el. paštu info@newtonlaw.lt arba tel. +370 668 33866